top


Konspektai.com > Medicina
Konspektai kursiniai referatai diplominiai

Endokrininė sistemaparsisiųsti


Lapų skaičius: 14
Tipas: Referatas
Darbe esantys žodžiai: Pagumbūrys. Hipofizė. Antinksčiai. Skydliaukė. Prieskydinė liauka. Kasa. Lytinės liaukos. Užkrūčio liauka. Konkorėžinė liauka. Išvados. Literatūra. Pogumbūris (hypothalamus). Tai tarpinių smegenų apatinė dalis, esanti po regimuoju gumburu. Pogumburį sudaro : •Pilkasis gūbrys; •Regimųjų nervų kryžmė; •Speniniai kūnai; •Pogumburinė sritis; •Posmegeninė liauka. Pogumburio pilkojoje medžiagoje yra daug branduolių, kuriuose gaminasi ir patenka į priekinę hipofizės dalį medžiagos, vadinamos hipofizės hormonus atpalaiduojančiais faktoriais. Tai liberinai ir statinai. Liberinai – skatina priekinės hipofizės dalies hormonines funkcijas, o statinai – slopina kai kurių hipofizęs hormonų sekreciją. Atpalaiduojančių faktorių išskyrimą reguliuoja nerviniai impulsai, taip pat kai kurių hormonų kiekio sumažėjimas kraujyje. Pogumburyje esantys poriniai branduoliai – supraoptinis ir paraventrikulinis gamina hormonus: vazopresiną ir oksitociną. Jie nervinių ląstelių aksonais patenka į užpakalinę hipofizės dalį. Tarp pogumburio ir priekinės hipofizės dalies funkcinis ryšys palaikomas humoraliniu būdu, o tarp pogumburio ir hipofizės užpakalinės dalies – nerviniu ryšiu. Hipofizė (hypophysis). Neporinė liauka, gulinti turkiškajame balne. Liaukoje skiriama priekinė, vidurinė ir užpakalinė dalys. Priekinė hipofizės dalis vadinama adenohipofize, užpakalinė – neurohipofizė. Adenohipofize yra didesnė už neurohipofizę. Jos parenchimą sudaro liaukinio epitelio ląstelės, tarp kurių yra kraujagyslių ir nervų. Neurohipofizė sudaryta iš pituicitų ir nervinių skaidulų. Per nervines skaidulas ir kraujagysles hipofizė turi glaudų funkcinį ryšį su tarpinių smegenų pogumburiu, kuris reguliuoja hipofizės veiklą. Priekinė hipofizės dalis gamina somatotropiną, ir tropinius hormonus. Somatotropinas stimuliuoja augimą, skatina baltymų sintezę, reguliuoja riebalų, angliavandenių apykaitą.
2

Endokrinines liaukosparsisiųsti


Lapų skaičius: 7
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: Endokrininės liaukos. Hipotalemas. Hipofizė priekinė(adenohipofizė) gamina hormonus, kuriu gamyba stimuliuoja iš hipotalemo patenkančios veikliosios medž. Liberinai, o išskiriamu hormonu veiklą slopina statinai. Užpakalinė. Priekinės skiltes hormonai. Užpakalines skiltes hormonai. Skydliaukė: (glandula tiroidea). Tiroksinas. Hematokrito vertė. Leukocitai. Leukocitu sandara. Leukogramoje turi pasiskirstyti. Leukocitu funkcija. Neutrofilai. Bazofilai. Ezinofilai. Limfocitai. Prieskidinė liauka: (glandula paratireoidea). Parat hormono poveikis. Kasa: (pancres). Alfa ląst. Gamyna. Beta ląst. Gamyna. Delta ląst. Gamyna. Antinkščiai: (suprarenalis). Antinkščių žievinę dalį. Mineral- -kortikojdai. Pluoštinė zona. T. B. Monocitai. Trombocitai. Trombocitu funkcijos. Homeostazė. Krešėjimo fazės. Hemopoezė. Kraujo grupės. Tinklinė zona. Antinkščių šerdinė dalis. Lytinės liaukos. Kiaušidės. Seklidės. Kraujas (sengvis). Kraujo funkcijos. Kraujo plazma. Baltymai esantis plazmoje. Lipidai. Hemolizė. Eritrocitai. Eritrocitų funkcijos. Centras tvarkantis endokrinines liaukas tai yra hipotalemas. Skydliaukes hormonai susidaro folikuluose, kai iš epitelio ląst. Į koloida išskiriamas baltimas tiroglobulinas ir jodas. Tiroglobulinas + jodas = trijodtirozinas(T3), tetrajodtirozinas(T4). Jie patenka į kraują ir vadinami tiroksinu. Skydliaukė gamyna hormona kalcitoniną. Kalcitoninas sulaiko kalci kraujije. ENG priklauso nuo kraujo plazmos baltymų albuminų globulinų santykio A/G. Kuo globulinų daugiau to ENG didesnis. Leukocitu padidėjimas vadinamas leukocitozė, sumažėjimas vadinamas leukopenia. Bazofilai. Ezinofilai. Neutrofilai. Mielocitus. Metamielocitus. Lazdeliniai. Segmentiniai. Tie kurie neturi granulias vadinami agranuliocitais. Bazofilai 0 -1%. Ezinofilai 5 - 5%. Mielocitai 0%. Metamielocitai 0%. Lazdeliniai 0 5%. Segmentuoti 50 72%. Limfocitai 19 37%. Monocitai 3 10%. Apsauginė (fagocitozė, dalyvavimas imuninėse reakcijose). Kieletas liaukučių kurių bendras svoris iki 0,...
0

Enzootinė kiaulių pneumonijaparsisiųsti


Lapų skaičius: 9
Tipas: Referatas
Darbe esantys žodžiai: Gyvūno gaišenos tyrimo aktas. Įvadinė dalis. Aprašomoji dalis. Specialioji dalis. Diagnozuoto susirgimo analizė. Išvados. Literatūros sąrašas. Gyvūno gaišenos tyrimo aktas. Gyvūno laikytojas, jo adresas: josvainių kiaulininkystės kompleksas. Gaišenos siuntėjas, jo adresas. Gaišimo ar nužudymo data. Tyrimo data. Tyrimo vieta. Tyrė. Gaišenos tapatumo duomenys. Kūno sudėjimas ir darna. Pataloginiai anatominiai pokyčiai. Mėginių tyrimo duomenys. Pataloginė anatominė diagnozė. Etiologija. Klinikiniai požymiai. Epizootologiniai duomenys: Kiaulių enzootinė pneumonija registruojama daugelyje šalių. Serga tik kiaulės. Jautriausi maži paršeliai, kurie ir yra imliausi. Ligos sukelėjo šaltinis sergančios ir persirgusios kiaulės. Sukelėjai iš organizmo išsiskiria su gleivėmis, pienu, išskyromis iš lyties organų, o plinta lašeliniu būdu per orą. Kiaulės serga bet kuriuo metų laiku, bet sunkiausiai žiema. Ligai predisponuoja blogos veterinarinės-sanitarinės sąlygos.
0

Epidemiologijaparsisiųsti


Lapų skaičius: 10
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: Epidemiologija. Pasiskirstymas. Determinantai. Apibrėžtos populiacijos. Šiuolaikinė epidemiologija. Paplitimas erdvėje. Epideminis procesas. Užkrato perdavimo keliai. Imlumas( priklauso nuo atskiro individo ir nuo kolektyvinio imlumo). Infekcinės ligos. Infekcijos perdavimo būdai. Kaip išvengti infekcijos. Infekcinių ligų klasifikacija. Instrumentų valymas ir dezinfekcija. Medicinos prietaisų apruošimas. Medicinos prietaisų pakavimas. Sterilizacija. Rankų higiena. Rankas plauti būtina. Medicinines pirštinės mūvimos visada. Medicinos darbuotojų darbo sauga. Infekuotų atliekų tvarkymas. Patalpų, aplinkos daiktų paviršių valymas ir dezinfekcija:. Laboratorijų atliekų tvarkymo reikalavimai.
0

Farmakologijos įvadasparsisiųsti


Lapų skaičius: 12
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: Farmakologijos istorija. Farmakologija lietuvoje. Farmakologijos ir farmacijos, darbo kryptys, keliami uždaviniai. Vaisto ir vaistinės medž., sąvokos, vaistams keliami reikalavimai. Farmakodinamika, farmakodinaminės vaistų sukeliamos r-jos, jų klasifikacija. Vaistų veikimo mechanizmas, receptorių teorija. Farmakokinetika, pagr. Farmakokinetiniai procesai (rezorbcija. Biotransformacija, eliminacija). Faktoriai, keičiantys vaistų veikimą (amžius, lytis, paveldimumas, patogeniniai faktoriai ir kt.). Emberso papiruse aprašytos vaistų receptūros, kurios panašios ir dabar, tačiau buvo racionalių ir neracionalių receptų. Aprašyta apie 800 vaistų. Hipokratas surinko ir aprašė daug tuo metu vartojamų vaistų. Jis aiškino, kad vaistais nereikia piknaudžiauti, propogavo mankštą, gryną orą bei subalansuotą mitybą. Galenas pasiūlė veiklias medžiagas vartoti su kitomis medžiagomis. Avicena parašė “Medicinos kanoną”. Paracelsas kovojo prieš alchemikus. Jis pirmasis pasiūlė gyvsidabrį naudoti sifilio gydymui. Taip pat teigė, kad vaistą nuodu padaro tik dozė. Hanemonas sakė, kad reikia gydyti ypač mažomis dozėmis. Jis naudojo praskiedimą. Vienas jo principų: pacientas turi būti tinkamas gydymui. Jis vadovavosi apklausa, kadangi tuomet tyrimų dar nebuvo.
0

Farmakologijos raida lietuvojeparsisiųsti


Lapų skaičius: 3
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: 4) Farmakologijos raida Lietuvoje 1781 metais 24 lapkričio dieną buvo iškilmingai paskelbta, kad įsteigiamas medicinos fakultetas Vilniaus universitete. Jau pirmaisiais metais buvo pradėtas skaityti kursas apie vaistus, kuris tuo metu buvo vadinamas materia medica. Pirmasis šį kursą skaitė ž. E. Žiliberas, medicinos ir filosofijos daktaras, kuris į Lietuvą atvyko 1775 m. iš Prancūzijos. Pradžioje jis dirbo Grodne, medicinos mokykloje. Be materia medica jis dėstė ir gamtos mokslus, daug dėmesio skyrė botanikai, Vilniuje įsteigė botanikos sodą, yra parašęs kelias monografijas apie Lietuvos augalus. 1784 m. buvo priverstas nutraukti savo veiklą Vilniuje ir grįžti į Prancūziją. Vėliau materia medica kursas buvo skaitomas įvairių profesorių, 1784-1798 m. dėstė prof. J. Langmajeris iš Vienos (pagrindinis jo skaitomas kursas buvo terapija), 1798-1803 m. Dėstė a. Sniadeckis, atvykęs iš Krokuvos. Dar jis dėstė chemiją ir farmaciją ir buvo vienas iš žymesnių Vilniaus universiteto profesorių. Jis pirmasis nustatė diurezinį kalomelio veikimą. Nuo 1807-1831 m. materia medica disciplina Vilniuje buvo dėstoma farmakologijos ir farmacijos kurse, o vėliau buvo įsteigta to pat pavadinimo katedra (1810 kurios vedėju paskirtas J. Volfgangas. 1832 m. iki pat galutinio pirmųjų 3 kursų uždarymo 1840 m. farmakologijos, receptūros ir toksikologijos kursą dėstė A. Velkas, J. Volfgango mokinys. Medicinos mokslai vėl buvo pradėti dėstyti tik po pirmojo pasaulinio karo, kai Senojo universiteto bazėje buvo atkurtas Stepono Batoro universitetas.
0

Farmakologine vaistu saveikaparsisiųsti


Lapų skaičius: 5
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: . Farmakokinetinė vaistų sąveika (rezorbcijos, pasiskirstymo, eliminacijos fazėse). Vaistų patekimo keliai: patekęs į organizmą, vaistas būna toli nuo savo taikinio (audinio ar organo), todėl kraujo srovės turi būti nunešamas į atitinkamą vietą. Kad patektų į taikinį, vaistas pirmiausia turi būti rezorbuotas į kraują, išskyrus, kai jis tiesiai suleidžiamas į kraujotaką. Rezorbcijos greitis ir efektyvumas skiriasi, priklausomai kokiu būdu vaistas yra vartojamas. Vaisto dalis (%), kuri patenka į kraujotaką, vadinama vaisto biologiniu prieinamumu. Pasiskirstymą lemiantys veiksniai. First-order eliminacija: kai eliminacijos greitis yra proporcingas koncentracijai. Kuo didesnė koncentracija, tuo didesnis vaisto kiekis per laiko vienetą yra eliminuojamas. Visa tai paaiškina grafikas (angliška knyga 6 psl). Tokie vaistai pasižymi pusamžio eliminacija: kai per pusamžį vaisto koncentracija kraujo plazmoje sumažėja 50 %. Klinikoje yra vartojami pagrinde tokie vaistai. Zero-order eliminacija: kai eliminacijos greitis yra pastovus, nepaisant koncentracijos. Vaisto koncentracijos mažėjimas per laiko vienetą, grafike vaizduojamas kaip linija (angliška knyga 6 psl). Tai yra tipiška etanoliui ir fenitoinui, aspirinui, vartojant juos didelėmis terapeutinėmis ar toksinėmis dozėmis. Farmakokinetinė vaistų sąveika (rezorbcijos, pasiskirstymo, eliminacijos fazėse) Rezorbcija Vaistų patekimo keliai: patekęs į organizmą, vaistas būna toli nuo savo taikinio (audinio ar organo), todėl kraujo srovės turi būti nunešamas į atitinkamą vietą. Kad patektų į taikinį, vaistas pirmiausia turi būti rezorbuotas į kraują, išskyrus, kai jis tiesiai suleidžiamas į kraujotaką. Rezorbcijos greitis ir efektyvumas skiriasi, priklausomai kokiu būdu vaistas yra vartojamas. Vaisto dalis (%), kuri patenka į kraujotaką, vadinama vaisto biologiniu prieinamumu. Oralinis šiuo būdu vartoti vaistus yra patogiausia, tačiau rezorbcija gali būti lėtesnė ir nepilna, lyginant su parenteraliniu...
0

Farmakopeja vaistu kontrole grupes reiksmeparsisiųsti


Lapų skaičius: 5
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: Farmakopėja. Vaisto kokybė. Vaistų grupės. Receptiniai vaistai. Nereceptiniai vaistai Kompensuojamieji vaistai. Narkotiniai vaistai. Psichotropiniai vaistai Farmakopėja. Vaistų kokybės kontrolė. Vaistų grupės (receptiniai, nereceptiniai, kompensuojamieji. Vaistai, narkotiniai, psichotropiniai vaistai), jų praktinė reikšmė. Vaistų kokybės kontrolę vykdo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba arba Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi teisę priimti sprendimą uždrausti vaistų atidavimą į apyvartą arba išimti juos iš apyvartos, uždrausti naudoti vaistus kitų vaistų gamybai, jeigu. Vaisto gamintojas neturėjo teisės juos gaminti. Vaistų kokybė neatitinka patvirtintų standartizacijos norminių dokumentų. Pasibaigęs vaistų vartojimo laikas. Vaistų pakuotė ir ženklinimas neatitinka nustatytų reikalavimų. Farmakopėja. Vaistų kokybės kontrolė. Vaistų grupės (receptiniai, nereceptiniai, kompensuojamieji vaistai, narkotiniai, psichotropiniai vaistai), jų praktinė reikšmė. Farmakopėja (gr. Pharmakon - vaistas + poeio - darau) rinkinys galiojančių valstybinių standartų, nustatančių vaistų ir vaistinių medžiagų analizės metodus, tapatybę, grynumą, kokybės kontrolę, formas (pvz, kietos, minkštos, skystos ir kt. ), laikymo sąlygas bei pavadinimus (pvz, pavadinimai būna tarptautiniai ir patentiniai. Tarptautinis pavadinimas nurodo veikliąją medžiagą (pvz, paracetamolis), o patentinį pavadinimą vaistui duoda kiekviena farmacijos kompanija (pvz, tas pats paracetamolis vienos firmos pavadintas Apap, kitos Tylenol ir t. T)). Vaistai aprašyti farmakopėjoje pagal abėcėlę. Pateikiami du vaistų sąrašai: A sąraše aprašyti nuodingieji vaistai, B sąraše stipriai veikiantieji. Nurodytos didžiausios vartotinos A ir B sąrašų vaistų vienkartinės ir paros dozės. Lietuvoje farmakopėja yra įstatyminis dokumentas, kurio nurodymų privalo laikytis...
0

Farmbotanikaparsisiųsti


Lapų skaičius: 10
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: Vegetatyvinių organų šakojimosi ypatumai. Laja(rutuliška, ovališka, piramidės). Stiebas – pirmos eilės ašis, iš jo išaugančios šakos-antros eilės ašis. Stomens šakojimosi būdai skirstomi į. Dichotominis: – pataisainiams ir kai kuriems papartainiams. Izotomija-abi šakos yra vienodo stambumo. Anizotomija-viena šaka stambesnė už kitą. Šoninis – asiūkliams, daugumai papartainių ir žiediniams. 1. Monopodinis(Vienas augimo kūgelis). 2. Simpodinis(keli augimo kūgeliai). 3. Pseudodichotominis(žiediniams, du lapų pažastiniai pumpurai). Viršūnė – akropetalinis (stomens šakojimosi būdas) Apatinėje stomens dalyje auga jaunos šakelės – Bazipetalinis. Analoginiai ir homologiniai organai. Metamorfozės. Stuomuo ir stiebas. Stiebo forma ir padėtis. Fiziologinės stiebo funkcijos. Metamorfozuoti požeminiai ir antžeminiai stiebai. Vienaskilčių augalų stiebų vidinė sandara. Dviskilčių augalų pirminė stiebo sandara(žoliniai, pvz. linas). Brazdas ir antrinis storėjimas dviskilčiuose augaluose. Sumedėjusių augalų stiebo vidinės sandaros įpatumai. Žiauberis. Jo susidarymas. Šaknis. Šaknų morfologiniai tipai. Fiziologinės šaknies funkcijos. Šaknies zonos. Antrinė šaknies anatominė sandara(dviskilčiai ir visi spygliuočiai). Pakitusios šaknys. Jų anatominės sandaros ypatumai. Lapo dalys. Fiziologinės funkcijos. Lapo lakšto formos. Parasti ir sudėtiniai lapai. Lapų prisegimo būdai. Lapo vidinė sandara. Aplinkos sąlygų įtaka lapų anatominės sandaros ypatumams. Spygliuočių lapų anatominės sandaros įpatumai. Pirminės šaknies anatominė sandara(visi audiniai išsivysto iš augimo kūgelio).
0

Fibrinolizes sistema veikiantys vaistaiparsisiųsti


Lapų skaičius: 3
Tipas: Konspektas
Darbe esantys žodžiai: 82) Fibrinolizės sistemą veikiantys vaistai. Fibrinolizę skatinantys preparatai. Tiesiogiai veikiantys fibrinolezės procesą preparatai. Fibrinolizinas. Efektai. Vartojimas. Nepageidaujamas veikimas. Netiesiogiai veikiantys fibrinolezės procesą preparatai. Streptoliazė. Efektai. Vartojimas. Nepageidaujamas veikimas. Fibrinolizę slopinantys vaistai. Antifibrinolizinai. Veikimo mechanizmas ir efektai. Farmakokinetika. Vartojimas. Nepageidaujamas veikimas ir kontraindikacijos. Šiai grupei priskiriami fermentų preparatai, skaldantys fibriną. Pagal veikimo mechanizmą jie skirstomi į tiesiogiai ir netiesiogiai veikiančius fibrinolizės procesą. Žmogaus kraujyje fermentas fibrinolizinas yra profibrinolizino pavidalu. Profibrinolizinas aktyvuojasi dviem būdais: veikiant audinių aktyvatoriui, kuris atskelia fibrinolizino inhibitorių. Veikiant audinių kinazei ir proaktyvatoriui. Kraujo krešėjimas. Fibrinolizinas skaldo daugelį baltyminių medžiagų, aktyviausiai fibrinogeną ir fibriną. Veikia lėtai ir tik šviežią fibriną (pirmas 2-3 dienas). Dėl to sumažina kraujo krešėjimą. Į trombų vidų nepatenka ir veikia jį iš paviršiaus. Fibrinolizinas vartojamas trombozei, ypač venų, gydyti. Gydymą reikia tęsti heparinu. Kartu vartoti abu preparatus nepatartina, nes gali prasidėti kraujavimas. Nuo fibrinolizino gali sumažėti fibrinogeno kiekis. Vartojamas pakartotinai gali alergizuoti organizmą, sukelti veido hiperemiją, kartais skauda venų sieneles, krečia drebulys, pykina, skauda galvą ir raumenis, padažnėja širdies plakimas, pakyla kūno temperatūra. Šio preparato negalima vartoti esant kraujavimui ir polinkiui į jį. Šio preparato sudėtyje yra fermento streptokinazės. Kraujo krešėjimas. Streptokinazė, kaip ir tripsinas, injekuoti į veną, suaktyvina profibrinoliziną, kuris virsta fibrinolizinu, skaldo fibriną ir mažina kraujo krešėjimą. Poveikis fibrinui pasireiškia lėčiau negu vartojant...
0

Paieška


bottom